Squash Koszalin - Adria

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Adria Squash Koszalin Squash - informacje, historia

Informacje o squashu

Przepisy ogólne gry w squash

Squash polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Linia nie liczy się do pola i traktowana jest jako aut (inaczej niż w tenisie). Zawodnik wykonujący serw zmuszony jest do wykonania go z swojego pola serwów (numer 5 na rysunku - najmniejszy prostokąt znajdujący się na połowie gracza, musi się w nim znajdować przynajmniej jedna noga). Serw wykonany musi być nad środkową linię (4) na ścianie frontowej, po czym musi spaść na połowę przeciwnika (może wcześniej odbić się od szyby lub od ściany). Podczas gry piłka po odbiciu od ściany może tylko raz mieć styczność z podłogą, a także po odbiciu przez zawodnika nie może uderzyć w i pod linię (7) znajdującą się na samym dole ściany frontowej kortu (dla ułatwienia, odgłos trafienia w to miejsce brzmi inaczej niż w dozwolone ściany). Po uderzeniu nie ma znaczenia ile razy piłka się odbije od ścian lub szyby z tyłu kortu, jedynym warunkiem jest dotknięcie ściany frontalnej. Zawodnik zmuszony jest odbijać piłkę w taki sposób, by po odbiciu jej tor lotu nie pokrywał się z pozycją zawodnika w stosunku do przeciwnika (nie można zasłaniać piłki). Grę toczy się do 11 punktów. Tradycyjny, przestarzały system punktowania zakłada, że punkty są zdobywane tylko przez serwującego. Gdy odbierający wygrywa piłkę, zdobywa jedynie prawo do serwisu. Gra w tym systemie toczy się aż do zdobycia przez jednego z zawodników 9 punktów. Alternatywnie w systemie zwanym PARS (skrót od point-a-rally scoring) punkty zdobywa zwycięzca każdej piłki. W tym systemie gra toczy się aż do zdobycia przez jednego z zawodników 11 punktów.

klatka do squasha

Historia w pigułce

Squash to gra więzienna. Wymyślona, by zabijać czas, stała się sposobem na jego oszczędzanie. Swoją dojrzałą formę squash uzyskał jednak w XIX-wiecznej Anglii, kiedy panowie i młodzieńcy z dobrych domów, osadzeni za długi w więzieniu, postanowili zabijać nudę odbijając piłkę od ścian wąskiego spacerniaka.

Squash - miłość od pierwszego zmęczenia.

Gra jest niezwykle szybka. To właśnie w dynamice tkwi jej piękno - wymaga pokonywania własnych barier kilka razy na minutę, co daje prawdziwie uzależniającą satysfakcję. Jedną z największych zalet tego sportu jest również fakt, że mecze można rozgrywać już od pierwszej wizyty w klatce, a kilka lekcji z trenerem - poznanie podstaw techniki i kilku prostych sztuczek - wystarczy, by dogonić bardziej doświadczonych znajomych.

Poprawiony: wtorek, 03 października 2017 12:55